دعای کمیل 6 بهمن ماه 1396

 

 

بسم رب الحسین

دعای کمیل امیرالمومنین

علی علیه السلام

حاج منصورارضی

۶بهمن ماه ۹۶ سیدالکریم

 

 

حاج منصور ارضی                          دانلود فایل

 

 بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل شب هشتم ماه جمادی الاولی ایام فاطمیه مورخ ششم بهمن ماه ۱۳۹۶ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام                        

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها
یکی از اعظم نعمت‌هایی که بر ما تمام شده ولایت امیرالمومنین علیه السلام است. 
" إِلَهِی فَکَمَا غَذَّیْتَنَا بِلُطْفِکَ وَ رَبَّیْتَنَا بِصُنْعِکَ فَتَمِّمْ عَلَیْنَا سَوَابِغَ النِّعَمِ وَ ادْفَعْ عَنَّا مَکَارِهَ النِّقَمِ وَ آتِنَا مِنْ حُظُوظِ الدَّارَیْنِ أَرْفَعَهَا وَ أَجَلَّهَا عَاجِلاً وَ آجِلا وَ لَکَ الْحَمْدُ عَلَى حُسْنِ بَلائِکَ وَ سُبُوغِ نَعْمَائِکَ حَمْداً... " خدایا همان‌گونه که ما را به لطف طعام دادى و با احسانت پروریدى پس نعمت‌هاى سرشارت را بر ما به انجام رسان و ناگواری‌هاى ناخوشایند را از ما دور کن و از بهره‌هاى هر دو جهان بالاتر و برترش را چه اینک و چه در آینده به ما عنایت کن تو را سپاس بر خوبى آزمونت و بر نعمت‌هاى سرشارت، سپاسى که درخور خشنودى‌ات باشد، و خیر وجودت را به جانب ما جلب کند....
اگر بنده خدا متوجه این موضوع باشد که خدا او را تغذیه می‌کند و خداوند به همه شکل مراقب ماست تا یک وقت به شبهه مبتلا نشود. اما گاهی انسان فکر می‌کند که اوست که قدم برمی‌دارد و حرکتی انجام می‌دهد، همین تفکر وَبال و آزار زندگی می‌شود. مومنین صبح که بیدار می‌شوند ذکر " بسم الله الرحمن الرحیم " و " لا حول و لا قوه الا بالله " می‌گویند و همیشه به یاد خدا هستند، اما خوب است گاهی اوقات به خداوند هم بگویید خدایا من یک جاهایی را اشتباه می‌کنم آن‌جا کمکم کن. مشاهده کردید در تعقیبات نماز ذکری برای نقص رکوع و سجود داریم و این موضوع خیلی جالب است. ما پس از انجام یک فریضه واجب به خداوند می‌گوییم ما مشکلاتی داریم و با کرم و عنایتت نقصان‌ ما را رفع کن.
در مناجات شاکرین می‌گویی، چنانچه ما را از لطف خود خوراندی! ببینیم بعضی‌ها چقدر حواسشان جمع است و به در خانه کسی‌ می‌روند که به بهترین صورت بندگی با خداوند سخن گفته است و یک حرف غلط ندارد. حرف و سخن امام معصوم جای نقص و یا نقد ندارد. " إِلَهِی فَکَمَا غَذَّیْتَنَا بِلُطْفِکَ وَ رَبَّیْتَنَا بِصُنْعِکَ فَتَمِّمْ " خدایا همان‌گونه که ما را به لطف طعام دادى و با احسانت پروریدى. کسی که این نگاه را داشته باشد دیگر گناه به سمت او نمی‌آید، نه اینکه او به سمت گناه نرود بلکه گناه به سمت او نمی‌آید. بدانید یک عده‌ای به سمت گناه نمی‌روند و یک عده گناه به سمت آنان نمی‌رود. دعایی که تاکید شده صبح‌ها خوانده شود " اُجیر نفسی " تاثیر عجیبی دارد. وقتی این‌گونه به سمت خداوند پناه ببرید اصلاً بلایی که خیلی شما را اذیت کند نمی‌آید و بلاها شما را به خدا نزدیک می‌کنند. ولی متاسفانه برای عده‌ای که بلا می‌آید آن‌ها را به جایی می‌کشد که هرچه دلشان بخواهد می‌گویند. این دو دسته باهم  فرق دارند با این معانی می‌فرمایند نعمت‌ها را برما تمام کن " فَتَمِّمْ عَلَیْنَا سَوَابِغَ النِّعَمِ " یکی از اعظم نعمت‌هایی که بر ما تمام شده ولایت امیرالمومنین علیه السلام است. البته ما فقط به اسم ولایت رسیدیم و هنوز به خود نعمت نرسیدیم. یک بخشی از این ولایت همین برپا داشتن روضه حضرت زهرا سلام الله علیها و ایام فاطمیه است که از این مسیر واقعاً به خدا می‌رسیم و کاملاً عوض می‌شویم. صبح‌ها که در مسجد پول نمی‌گذارند که شما بیایی و اگر این پول به دست شما برسد شما دیگر به این سمت نمی‌آیید. خیلی‌ها زمانی‌که مشکلی برای‌شان پیدا می‌شود به هیات و مسجد می‌آیند. وقتی اموراتتان بگذرد خوابتان زیاد می‌شود. 
نقشه دشمن براین است که در آموزش و پرورش برای فرزندان ما سخنی از شهدا و جانبازان نشود.
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله درخصوص شخصی فرمودند خدایا این شخص یک روز گرسنه و یک روز سیر است. خطاب آمد اگر او از این حد بیشتر رزق ببرد اصلاً به‌ سراغ مسجد و دین نمی‌آید. یا در روایات داریم پیامبر به شخصی یک جنسی یا در بعضی روایات گوسفندی را عطا کردند. سپس او رفت سراغ کاسبی و دیگر سمت مسجد و دین نیامد تا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند آن‌چه را که در ابتدا به تو داده‌ام را به من برگردان. باز چند وقت دیگر آن شخص با از دست دادن سرمایه در صف اول مسجد حضور داشت. آن کسانی‌که خمس نمی‌دهند و می‌گویند خودمان تلاش کردیم خمس برای چی بدهیم! می‌گویم بدانید در نادانی به سر می‌برید که تابه‌حال خمس ندادید، حال شما می‌خواهید کار خیر کنید؟!  " ادْفَعْ عَنَّا مَکَارِهَ النِّقَمِ "واقعاً کسی‌که نعمت را برما تمام می‌کند دفع بدی هم می‌کند. در حالات مرحوم آیت الله شاه آبادی بزرگ آمده است که بیماری داشتند و باید زیاد تجدید وضو می‌کردند ولی وقتی‌که به خواندن دعای کمیل می‌نشست به‌مدت سه تا چهار ساعت در مناجات و گریه و سخنرانی مشکلی نداشتند. خدایی که می‌خواهد نعمت بدهد دفع نقمت هم می‌کند. بزرگان وقتی بلا یا مصیبتی می‌بینند به دنبال سّر و حکمت آن می‌گردند متوجه می‌شوند که از خداوند غافل شده بودند. در ردیف اول غفلت از خداوند، غفلت از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است. سعی کنید این نماز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را بخوانید از خداوحاجت هم نخواهید، فقط بگو می‌خواهم ادعا نوکری شما را داشته باشم. حضرت از همه مردم بی‌نیاز است، خدایی که غنی به ذات است، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را هم غنی قرار داده است. این خانواده به گریه‌کن هم نیاز ندارند، در روایات داریم که خداوند چند هزار ملک را آفریده و شبانه‌روز برای امام حسین علیه السلام گریه می‌کنند. ما باید خود را به گریه‌کنان برسانیم، ولی این را متوجه نمی‌شویم. جمهوری اسلامی ایران با خون شهدا محکم شده است، اصلاً یاد شهدا می‌کنیم؟! نقشه دشمن براین است که در آموزش و پرورش برای فرزندان ما سخنی از شهدا و جانبازان نشود اگر از شهدا در کتاب و کلاسی صحبت شود با آن برخورد می‌کنند، هوشیار باشید.  جناب جبرائیل می‌فرمایند: آن‌چه خداوند به تو عطا نموده یکی پس از دیگری از تو می‌گیرد.
" آتِنَا مِنْ حُظُوظِ الدَّارَیْنِ " بنده خدا باید در دنیا و آخرت بهره‌مند شود. بهشت را چه به بها بدهند و چه به بهانه باید زحمت بکشی  و سخت است که ما این را درست انجام نمی‌دهیم. بعضی‌ها همه چیز دارند ولی هیچ لذتی نمی‌برند، این‌که تو با خدا مناجات داری و در این وقت شب با خدا حرف می‌زنی و یا مشغول نماز شب و مناجات و نماز قضا می‌شوی و بین خوبان نشسته‌ای، این خود لذت دنیا است. ائمه معصومین و اولیا خدا تمام لذتشان این بود که یک نفر در خانه خداوند بیاید. این‌که ما در روضه‌های می‌خوانیم وقت نماز صدای استخوان‌های حضرت زهرا سلام الله علیها شنیده می‌شده یعنی از نماز لذت می‌بردند. این لذتی که اهل بیت علیهم السلام در این دنیا برده‌اند را ما نمی‌توانیم یک ذره هم ببریم مگر این‌که از ایشان بخواهیم شاید ذره‌ای بچشیم. البته نباید خواسته‌های خودت باشد سعی کنید در ردیف احکام شارع مقدس باشد. متاسفانه افرادی  یک کارهایی را برای خودشان رسم می‌کنند مانند خانواده‌شان را خیلی محدود می‌کنند یا می‌گویندباید همه سال را مشکی پوشید. این کارها را اهل بیت علیهم السلام قبول ندارند، سلیقه‌های شخصی خود را در دین وارد نکنید. دستورات دین را اطاعت کنید و بهترین روش هم آشنایی و معاشرت با یک روحانی عالم و اهل حقیقت است. از ایشان سوالاتتان را بپرسید و راه شناخت دین را باز کنید. هم‌اکنون برنامه‌ها برای نابودی جوانان هر روز بیشتر می‌شود. فقط به شناخت و فهم خودتان در دین و احکام اکتفا نکنید. سعی کنید آن‌چه شرع می‌خواهد را انجام بدهید.
خیلی از عزیزان هر هفته به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام می‌آیند، دست به سینه می‌گذارید، تعظیم می‌کنید و پس از زیارت نیز می‌گویند ثواب زیارت امام حسین علیه السلام را برده‌ام. آیا این آقا را شناخته‌اید؟ ایشان مجتهد، مرجع و نماینده امام زمان خود بوده است ولی دین خود را به امام‌ ارائه می‌دهد از اعتقادات و فروع دین و اصول دین را و حضرت هم تائید می‌کنند. آیا تابه‌حال شده به سراغ عالمی برویم و افکار و عقاید و حتی حمد و سوره خود را ارائه کنیم؟ اگر برای غیر از این می‌آیید عمر خود را هدر می‌دهید، حواستان بیشتر به خودتان باشد این تلفن‌های همراه دیگر شدند شیطان همراه، خیلی در دینداری ضعیف شده‌ایم. وقت زیادی نمانده است و مانند شما جوانان دیگر نمی‌توانیم خیلی کارها را انجام دهیم، خستگی، و خواب، بیماری و سالخوردگی نمی‌گذارد. جناب جبرائیل در نصیحتی به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: آن‌چه خداوند به تو عطا نموده یکی پس از دیگری از تو می‌گیرد.
" وَ أَعِنِّی بِالْبُکَاءِ عَلَى نَفْسِی " سعی کنید  غرور نداشته باشید، حال که به کمیل آمده‌ای بنشینید و برای خودتان گریه کنید. مرحوم شیخ رضا سراج می‌گفت ابتدا یک ذره برای خودتان گریه کنید تا بتوانید برای امام حسین علیه السلام گریه کنید.

 


 

 

 

تا اینکه بر این نَفس بمانم مُتِکَبِر

واقع نشود توبه ام اینگونه موثر

 

ای وای به تاریکی قبرم چه رساندم

فردا که شوم سوی تو بی توشه مسافر

 

من پیر زمین گیر گناهان بزرگم

العفو الهی به حبیب بن مظاهر

 

نازل نشده جز کرم و خیر ز سویت

هر وقت که بدی از من رسوا شده صادر

 

بی کرببلا حاجت فردوس ندارم

هر کس که شب جمعه حرم را شده زائر

 

بر گریه کنش روز جزا نار حرام است

این اشک برایم شده آرامش خاطر

 

پیراهن او رفت ولی رَمل بیابان

شد بر تن پاک پسر فاطمه ساتر

 

ای وای تنش جمع شده بین حصیری

بی یار و غریبانه به دستان عشایر


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید