دقت کنید روزه‌داری یکی از راه‌های جهاد با نفس است و جوانان در مسیر رشد و کمال خود در این فضای نامناسب جامعه به آن نیاز دارند.

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل شب بیست و هشتم جمادی الثانی مورخ بیست و پنجم اسفند ماه  و آخرین شب جمعه سال ۱۳۹۶ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام                        

 
اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها
دقت کنید روزه‌داری یکی از راه‌های جهاد با نفس است و جوانان در مسیر رشد و کمال خود در این فضای نامناسب جامعه به آن نیاز دارند.  در شرح مناجات مطیعین لله به فراز " وَأَذِقْنَا حَلاوَةَ وُدِّکَ وَ قُرْبِکَ وَ اجْعَلْ جِهَادَنَا فِیکَ وَ هَمَّنَا فِی طَاعَتِکَ " و شیرینى محبّت و مقام قربت را به ما بچشان، کوششمان را در راهت و همّتمان را در طاعتت قرار ده. هفته گذشته اشاره کردیم کسی که شیرینی و حلاوت محبت خداوند را چشیده باشد اصلاً به دنبال غیرخدا نمی‌رود. ما تابه حال قرب خداوند را درک نکرده‌ایم، پله اول آن محبتِ خداوند است. شاید به‌صورت لحظه‌ای نسیمی از این دریا به وجود ما خورده ولی محبت واقعی را نچشیده‌ایم، این محبت به خودی خود کشش دارد. مومن آن‌قدر مشغول خداوند می‌شود که هیچ چیز دیگری او را برنمی‌گرداند. بدانید نفس به هرگونه‌ای که تربیت شود به همان شکل جلو می‌رود. مثلاً اگر خودمان را به خوردن عادت بدهیم هیچ شخصی جلودارمان در خوردن نیست. اگر خود را به بیداری و یا خواب عادت بدهیم به همین ترتیب است. اصلاً کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد چون خود تو مشغول تربیت نفس خودت هستی. ولی متاسفانه بعضی‌ها هرجا درد و مشکلی برای‌شان پیش می‌آید دیگران را متهم می‌سازند. تربیت نفس خیلی سخت نیست، ما خود را رها کردیم و می‌گوییم این فساد و این بی‌حجاب و کم حجابی است یا در آن مسئله دولت مقصر است یا ارگان‌های دیگر و شیطان هم همین طور تو را همراهی می‌کند و حتی هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوی شیطان یک برنامه جدید پیش‌روی شما قرار می‌دهد که اصلاً باورتان نمی‌شود. اگر این اتفاقات پیش‌رو را با ادعیه صبح و یا برنامه‌هایی که در ذهن دارید مقایسه کنید می‌بینید هم‌خوانی ندارد. اگر خیلی عاشق باشی صبح چند دعا را می‌خوانی ولی حالت کسالت به شما دست می‌دهد در صورتی که نباید هنگام دعا خواندن کسالت حاصل شود! برنامه‌هایی که از سوی شیطان دیکته می‌شود و در برابر ما قرار می‌گیرد را از صبح خودتان متوجه شوید.
" وَأَذِقْنَا حَلاوَةَ وُدِّکَ وَ قُرْبِکَ وَ اجْعَلْ جِهَادَنَا فِیکَ وَ هَمَّنَا فِی طَاعَتِکَ " حتما یادتان هست اوایلی که شهدای مدافعان حرم  را می‌آوردند نمی‌توانستند شهادت این عزیزان را علنی کنند و مخفیانه اطلاع می‌دادند و یا مراسم ختم‌شان در مظلومیت برگزار می‌شد، از خود دشمنان و نادان‌های داخلی‌ها می‌ترسیدند. حال که در دوران جنگ نیستیم قدم گذاشتن در این مسیر مَرد می‌خواهد. سعی کنید جهاد با نفس را داشته باشید و تا به مریضی دچار نشدید به روزه‌داری بپردازید که نمونه‌ای از جهاد با نفس است. عشاق با روزه‌داری از ابتدای ماه رجب تمرین در خانه خدا و اهل بیت علیهم السلام را می‌کنند، یک روز می‌گرفتند و یک روز نمی‌گرفتند، البته خودتان باید تشخیص بدهیم وقتی روزه‌داری مستحب است و  ما عصبانی می‌شویم، اخلاق‌مان به هم می‌ریزد و حق‌الناس به گردن ما می‌افتد، نمی‌خواهد روزه بگیرید و فقط ایام واجب را بگیرید. دقت کنید روزه‌داری یکی از راه‌های جهاد با نفس است و جوانان در مسیر رشد و کمال خود در این فضای نامناسب جامعه به آن نیاز دارند.  جوانانی که کارهای‌شان در گذشته و یا حتی زمان حال ارزش داشت به‌دلیل نگارش و تذکر برای خطاهای نفس خود بوده است و شب‌ها هر گناه و خطایی که داشتند به یاد می‌آوردند و توبه و استغفار می‌کردند. شاید هم بخاطر همین گفته‌اند بعد از نماز عشا هفتاد مرتبه استغفار را انجام دهید.
لااقل شب تحویل سال با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف کمی حرف بزنید. " هَمَّنَا فِی طَاعَتِکَ " واقعا همت در طاعت خیلی سخت است آنچه که ما مشغول آن هستیم نیز(مناجات و دعای کمیل و یا دعای توسل) عبادت است. ولی متاسفانه همه حواسشان به کار خودشان است و مداح برای خودش می‌خواند. استادان ما می‌فرمودند وقتی توسل نداشته باشی تا اواسط دعای کمیل طول می‌کشد تا مناجات را بفهمی چون توجه و حواست جمع نیست. اینکار ما شبیه آن است که بزرگی در مجلس باشد و او را صدا بزنیم و وقتی او به سوی ما برمی‌گردد تا جواب ما را بدهد ما مشغول کار خود شویم! یا مانند طفلی که والدین خود را صدا می‌کند بعد شروع به خندیدن می‌کند. وقتی می‌گوییم " یا وَجیهاً عِندَاللّهِ اِشفَع لَنا عِندَاللّه " حضرت می‌فرمایند بله! ولی متاسفانه ما مشغول کار خودمان هستیم. اگر ما مشغول مناجات هم باشیم این عبادت است و هنوز به مرحله اطاعت نرسیده است، البته اگر با توجه و اخلاص عمل کردیم آن وقت به عنوان طاعت از ما قبول می‌کنند وگرنه عبادت تنهاست. خلاصه اینکه در این آخر سالی هرکسی که کم آورده این‌جا بنشیند والا برود. می‌بینید هنوز برخی از مغازه‌ها و دکان‌ها باز هستند، کاش دکان‌ها برای خدا باز بود کاش ما نیز در بازار خدا باشیم. امشب این‌گونه فکر کن در شب‌های آخر سال هرکسی که تا این وقت شب بساط پهن کرده یعنی کم آورده است، شما هم اگر این وقت شب کم آوردید اینجا بنشینید. من به شما توصیه می‌کنم لااقل شب تحویل سال به عنوان یک دست فروش برای خداوند بساط پهن کنید و به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بگو ما بساط پهن کردیم یعنی کم آوردیم، دیگر نه شما را می‌شناسیم و نه ائمه دیگر و نه حتی دین را بلد هستیم! بگو چرا این‌طوری شدیم؟ 
یکی از بزرگانی که در کربلا تشریف داشتند حضرت ام کلثوم سلام الله علیها بودند که به تازگی کتابی در مورد ایشان جمع‌آوری شده و تاریخ بیست و نهم جمادی الثانی روز رحلت ایشان است. ایشان در کنار بزرگانی مانند حضرت زینب سلام الله علیها زحمت زیادی برای احیای کربلا کشیده‌اند. آن سخنرانی معروف در شام مربوط به ایشان است و یک سخنرانی هم در کوفه داشته‌اند. عمر ایشان بیشتر از حضرت زینب سلام الله علیها بعد از کربلا بوده است و خیلی آزار دیده‌اند. خدایا به حق این کربلایی حضرت ام‌کلثوم سلام الله علیها که چه مصائبی را تحمل کرده است در این آخر سالی از تو خواهش می‌کنیم دست کسانی که واقعا کم آورده‌اند را بگیر چون ما به هیچ صورتی نمی‌توانیم به پیش برویم چون خودت می‌دانی دشمن عجیبی داریم که هر آن و لحظه طراحی می‌کند که لحضه و روزی ما را از تو جدا سازد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید