شخص با وقار نوع ورودش در محیط با احترام است، بیهوده و بی‌اساس حرف نمی‌زند و در اموری که به او مربوط نمی‌شود دخالت نمی‌کند.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز دهم ماه جمادی الثانی ایام فاطمیه مورخ هشتم اسفند ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان                        

بسم الله الرحمن الرحیم
موى سپید در دنیا براى مؤمن وقار و در روز قیامت نورى درخشان است.  به سی‌امین خصلت مومن در روایت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله رسیدیم؛ " حَسَنَ الْوَقَارِ " وقارش نیکوست، واقعاً مومن وقاری نیکو دارد. وقار سنخیتی با تکبر ندارد و ممکن است کسی متواضع و خاضع باشد ولی وقار نداشته باشد. در کنز العمّال از پیامبر اکرم صلّی‌ الله‌ علیه‌ وآله نقل می‌فرمایند: " لَیس البِرُّ فی حُسنِ اللِّباسِ والزِّیِّ ،ولکنَّ البِرَّ فی السَّکِینَةِ والوَقارِ " نیکی و صلاح به نیکویی لباس و هیأت نیست، بلکه نیکی و صلاح به آرامش و وقار است. در واقع وقار خوش لباسی و یا اندام نیکو داشتن نیست، شاید بعضی‌ها ورزشکار باشند، و یا خوب لباس بپوشند و منظم باشند این‌ها خیلی خوب است ولی حضرت می‌فرمایند این موارد را وقار نمی‌گویند و اموری بالاتر از این را بیان می‌فرمایند، آرامش و رفتار به صلاح را وقار می‌شناسند. سبب وقار، بردباری است پس به دو موضوع پرداختیم، یک موضوع قبل از وقار است و دیگری بعد از وقار را بیان می‌کند. امیرالمومنین در حدیثی فرمودند: "ملازَمَةُ الوَقارِ تُؤمِنُ دَناءةَ الطَّیـشِ" همیشه با وقار بودن[انسان را] از پستى سبک‌سرى ایمن مى‌دارد(غرر الحکم) . متاسفانه بعضی از افراد تا شروع به صحیت کردن می‌کنند مشخص می‌شود خیلی سبک‌سر هستند و وقار ندارند. حتی در مسئولین نیز این موضوع وجود دارد یعنی ارزش سمت و مسئولیتی که کسب کرده را ندارد. این شخص زمانی‌که اظهار نظر می‌کند صدای همه دانشمندان و اساتید درمی‌آید و متاسفانه به‌دنبال کسب علم و دانش هم نمی‌روند. یا بحث انتقادی علیه دین بیان می‌کند و همه اعتقادات مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا به‌جایی می‌رسد که هر دفعه‌‌ای که اظهار نظر کند آه از نهاد مردم بلند می‌شود.
امام صادق علیه ‏السلام می‌فرمایند: " ما رَأیتُ شَیئا أسرَعَ إلى شیءٍ مِن الشَّیبِ إلى المؤمنِ ، وإنّهُ وَقارٌ للمؤمِنِ فی الدنیا ، ونورُ ساطِعٌ یَومَ القِیامَةِ ، بهِ وَقَّرَ اللّه‏ُ تعالى خَلیلَهُ إبراهیمَ علیه‏السلام ، فقالَ : ما هذا یا رَبِّ ؟ قالَ لَهُ : هذا وَقارٌ ، فقالَ : یا رَبِّ زِدنی وَقاراً " چیزى را ندیدم که به ‏سوى چیزى شتابنده‌‏تر از سپیدى موى، به سوى مؤمن باشد. موى سپید در دنیا براى مؤمن وقار و در روز قیامت نورى درخشان است. خداوند متعال با موى سپید، به خلیل خود ابراهیم علیه‏ السلام وقار بخشید. پس ابراهیم عرض کرد: پروردگارا! این چیست؟ خداوند به او فرمود: این وقار است. ابراهیم گفت: پروردگارا! بر وقار من بیفزاى(أمالی الطوسیّ) .
در روایتی حضرت امام حسن علیه السلام در مورد کیفیت حضور حضرت فاطمه سلام الله علیها در مسجد برای ایراد خطبه می‌فرمایند: مادرم روسری بر سر نمود و چارقد بلند خود را پوشید … در حال راه رفتن به‌گونه‌ای بود که لباسش به پا گیر می‌کرد(دقت کنید حضرت پوشش کامل را رعایت کرده‌اند) … او در میان زنان انصار از خانه خارج شد… همچون حضرت رسول صلی الله علیه و آله با وقار و متانت حرکت می‌نمود … (الاحتجاج شیخ طوسی) . برهمین اساس نیز حضرت زینب سلام الله علیها با وقار کامل در مجلس ابن زیاد لعن الله علیه وارد شدند با آن همه آزار و اذیتی که دیده بودند. اگر دقت کنید شخص با وقار نوع ورودش در محیط با احترام است، بیهوده و بی‌اساس حرف نمی‌زند و در اموری که به او مربوط نمی‌شود دخالت نمی‌کند. خداوند ان شاءالله انتقام شهدای انقلاب و جنگ و مدافعان حرم و ولایت و این عزیزانی که به تازگی به شهادت رسیده‌اند را بگیرد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید