ما باید زندگانی و رفتار حضرت زهرا سلام الله علیها را الگوی خود قرار دهیم و رفتارهای خود را با ایشان تنظیم کنیم.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز چهارم ماه جمادی الثانی ایام فاطمیه مورخ دوم اسفند ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان                        

بسم الله الرحمن الرحیم
بهشتیان چهار نشانه دارند؛ روى گشاده، زبان نرم، دل مهربان و دستِ دهنده.  در ادامه حدیث صد و سه خصلت مومن از زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به ویژگی بیست و هفتم رسیدیم؛ " لَطِیفَ الْحَرَکَاتِ " رفتار و حرکات لطیف دارند. بعضی از افراد اصلاً آرام و قرار ندارند، هیات می‌آید آرامش ندارد و جای خود را مرتب عوض می‌کند، در زندگی هم همین‌طور است و این شخص اگر کاری را شروع کند غیر از خراب کردن کار دیگری بلد نیست. در کاسبی و یا ادارات هم به ابن‌صورت است با مشتری یا ارباب رجوع نمی‌تواند یک ارتباط خوب و صحیح برقرار کند. اما حرکات مومن، لطیف و حساب شده و منظم است. واژه لطیف که از اسامی خداوند متعال هم می‌باشد هفت مرتبه در قرآن تکرار شده است؛ " وَهُوَ اللَّطِیفُ الْخَبِیرُ "‌ (سوره ملک آیه ۱۴ – سوره انعام آیه ۱۰۳) " إِنَّ اللَّهَ کَانَ لَطِیفًا خَبِیرًا " (سوره احزاب آیه ۳۴)
" إِنَّ اللَّهَ لَطِیفٌ خَبِیرٌ " (سوره لقمان آیه ۱۶ – سوره حج آیه ۶۳)
" اللَّهُ لَطِیفٌ بِعِبَادِهِ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ " (سوره شوری آیه ۱۹)
" إِنَّ رَبِّی لَطِیفٌ لِمَا یَشَاءُ " (سوره یوسف آیه ۱۰۰)
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: " إِنَّ لِأَهْلِ الْجَنَّةِ أَرْبَعَ عَلَامَاتٍ وَجْهٌ مُنْبَسِطٌ وَ لِسَانٌ لَطِیفٌ وَ قَلْبٌ رَحِیمٌ وَ یَدٌ مُعْطِیَة " بهشتى‌‏ها چهار نشانه دارند: روى گشاده، زبان نرم، دل مهربان و دستِ دهنده. بهشتیان در همین دنیا با این همه مشکلات و گناه این چهار نشانه دارند.  جلوه‌های لطافت در سیره و زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها را می‌توان در رفتار ایشان با امیرالمومنین و فرزندانشان مشاهده کرد؛ امیرالمومنین را با کنیه " ابا الحسن " و یا " ابن عّم " صدا می‌زدند و در مقام ابراز محبت و علاقه -تامِّینَ فِی مَحَبَّةِ اللَّهِ در زیارت جامعه کبیره- می‌فرمودند: " رُوحی لِرُوحِکَ الْفِداءُ وَ نَفْسی لِنَفْسِکَ الْوِقاء یا اَبَاالْحَسَنْ " (نهج الحیاة) . در آخرین ساعات عمرشان حضرت فاطمه سلام الله علیها می‌فرمایند: ای علی می‌شود برای من گریه کنی! به‌خاطر سختی‌ها و مشکلاتی که پس از من بر تو می‌رسد من می‌گریم و تو نیز برای من گریه کن. به زبان حال می‌فرمایند پس از تدفین به دیدار و زیارت من بیا، چقدر عاشقانه زندگی نمودند. لیکن بعضی‌ها سال به سال بر سر قبر والدین خود نمی‌روند، بدانید اثر دارد. همان‌گونه که امام صادق علیه السلام آن شخص را امر می‌کنند که حداقل سالی یک مرتبه به کربلا برو چون اثر دارد وگرنه حضرت می‌گفتند از دور سلام بدهید. لااقل ماهی یک مرتبه بر سر مزار پدر مادر خود بروید.
نکته اینجاست که حضرت فاطمه سلام الله علیها می‌فرمایند بعد از وفات به زیارت من بیا! یا درمورد برخورد با فرزندان‌شان، حضرت از الفاظ " قرة العینی " یا " ثمره الفوادی " (نور چشم من و یا میوه دل من) به‌کار می‌بردند. حضرت فاطمه سلام الله علیها این چنین با لطافت با فرزندان و همسر خود رفتار می‌کردند. امیرالمومنین علیه السلام نیز بدین صورت عمل و رفتار می‌کردند. این الگوی رفتاری است که ما باید در زندگی خود از آن استفاده کنیم، مومن منظم است، رفتارهای خود را تنظیم کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید