خانواده خود را در مضیقه قرار ندهید تا اشک و رزق و روزی‌تان زیاد شود.

خانواده خود را در مضیقه قرار ندهید تا اشک و رزق و روزی‌تان زیاد شود.

                                                                                        

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز دهم ماه جمادی الاولی ایام فاطمیه مورخ هشتم بهمن ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان                        
بسم الله الرحمن الرحیم
بدانید هر زمانی‌ که برای امام حسین علیه السلام گریه می‌کنید هدیه به حضرت زهرا سلام الله علیها می‌دهید. در ادامه حدیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در باب صد و سه خصلت مومنین به ویژگی نوزدهم رسیدیم " قَلِیلَ الْأَذَى " آزارش بسیار کم است. مومن آزارش کم است ولی بعضی‌ افراد را می‌بینی باید بگویی خدا رحم کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: " کُفَّ اَذاکَ عَنِ النّاسِ فانّه صَدَقَةٌ تَصَدَّقُ بِها علی نَفْسِک "
آزار خود را از مردم باز دار، که این صدقه‌ای است که برخویشتن انفاق و تصدق می‌کنی. (بحارالانوار جلد ۷۲)
آزار ندادن دیگران یک صدقه جاریه برای خود اوست. گاهی صدقه می‌دهی یا پولی را انفاق می‌کنی از طرف خانواده و یا اموات و یا آیندگان که می‌آیند. دعای " اللّهُمَّ اغفِر لِلمُومِنینَ وَ المُومِنَاتِ " را نیز می‌گویند هم برای گذشتگان است و هم برای آیندگان، برای نوه‌ها و نتیجه‌ها که بعداً می‌آیند. گاهی اوقات نیت کنید که برای درست شدن امور زندگی‌مان، دل مومنین را شاد کنیم نه با شوخی‌های بد و آزاردهنده که اگر کسی را آزار بدهید دیگر نمی‌شود کاری کرد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله در حدیث دیگری می‌فرمایند: " شَرُّ النّاسِ مَنْ تَأذّی بِهِ النّاسُ وَ شرٌّ مِنْ ذلِکَ مَنْ اَکْرَمَهُ النّاسُ اِتّقاءَ شَرِّهِ " بدترین مردم کسی است که مردم به‌خاطر او در اذیت و رنج باشند و بدتر از او کسی است که مردم به خاطر ترس از شر او، احترامش کنند(بحارالانوار جلد ۷۲) . امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: " اَلمؤمِنُ نَفْسُهُ مِنْهُ فی تَعَبٍ وَ النّاسُ مِنْهُ فی راحَةٍ " مؤمن کسی است که خودش از دست خودش در سختی و رنج است، ولی مردم از دست او در آسایش‌اند. (میزان الحکمه جلد ۱)
این مردم اشاره شده در حدیث می‌تواند همسر و خانواده‌ات و یا برادر و خواهرت هم باشد، مخصوصاً حواستان به خواهرتان باشد. در یکی از کتب آداب معاشرت اسلامی نوشته است که خواهر ارزش والایی دارد تاحدی که می‌گویند اگر به سفر رفتید اول برای خواهر خود سوغات تهیه کنید و سپس اعضای دیگر خانواده.  اگر خانواده‌تان درخواستی از شما داشتند هیچ‌گاه نگویید پول نداریم که فقیر خواهید شد، بگویید ان شاءالله انجام می‌دهیم. خانواده خود را در مضیقه قرار ندهید تا اشک و رزق و روزی‌تان زیاد شود. باید اول به خانواده خود برسیم. بدانید مومن کسی است که دیگران از دست او در آزار نباشند. زمانی‌که ما حواسمان باشد به همین صورت در دستگاه اهل بیت علیهم السلام تربیت می‌شویم. اراده خداوند را در این بارندگی‌ها مشاهده کردید، آن‌قدر خوشحال شدیم شهرهای زیارتی بارندگی و برف آمد.  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: "‌ إِنَّ فَاطِمَةَ بَضْعَةٌ مِنِّی‏، مَنْ آذَاهَا فَقَدْ آذَانِی، وَ مَنْ غَاظَهَا فَقَدْ غَاظَنِی‏ وَ مَنْ سَرَّهَا فَقَدْ سَرَّنِی " فاطمه پاره تن من است، هر که او را آزار نماید من‌را آزار نموده، و هر که او را به غیظ آورد من‌را به غیظ آورده و هر که او را شاد کند من‌را شاد کرده است. تنها همین روایت برای لعن کسانی‌که باعث آزار و شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها شدند کافی است. در کتاب مکیال المکارم یک بخش در باب هدیه دادن به حضرت زهرا سلام الله علیها دارد. آیا ما با این همه گناه و خطا می‌توانیم به ایشان هدیه بدهیم؟ بله هر زمانی‌ که برای حسین علیه السلام گریه کنیم هدیه به حضرت زهرا سلام الله علیها... ان شاءالله این جلسات برای ما بماند، خطاب به امیرالمومنین علیه السلام بگو آقا جان این گریه‌ها نزد شما امانت باشد. هر خیراتی را که می‌خواهی بماند به امیرالمومنین علیه السلام بگو ایشان صاحب و پدر امت هستند. پدر تکلیف دارد، روزی و معاش برعهده اوست. تا ما کمی با اهل بیت علیهم السلام عشق بازی می‌کنیم و به ایشان نزدیک می‌شویم شیطان می‌خواهد این اشک‌ها و ناله‌ها را از بین ببرد. بدانید حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام بسیار کریم و بخشنده است و به دنبال فقیر بودند تا کمک کنند در حالی‌که خودشان سنگ بر شکم می‌بستند. وقتی به این مجالس می‌آیید بگویید حاجتمند هستم، سائل هستم و هیچ ندارم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید