به امام رضا علیه السلام بگویید می‌ترسیم از شما دور شویم و این از همه سخت‌تر است.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز نهم ماه جمادی الاولی ایام فاطمیه مورخ هفتم بهمن ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان                        

 
بسم الله الرحمن الرحیم
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: مروّت ما اهل بیت، گذشت از کسى است که به ما ظلم کرده و بخشش به کسى است که ما را محروم کرده است. در ادامه بیان حدیث پیامبر صلی الله علیه و آله به هیجدهمین خصلت مومن رسیدیم " کَثِیرَ الْعَطَاءِ " بخشش فراوان دارد. مومن شاید اندک مالی داشته باشد ولی همان را در صورت نیاز کسی عطا می‌کند. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: " شُکرُ إلهِکَ بِطُولِ الثَّناءِ، شُکرُ مَنْ فَوقَکَ بِصِدقِ الوَلاءِ، شُکرُ نَظِیرِکَ بِحُسنِ الإخاءِ، شُکرُ مَن دُونَکَ بِسَیْبِ العَطاءِ " شکر از پروردگارت با ثناى بسیار است، و شکر از بالا دستِ خود با پیروى صادقانه، و شکر همتایت با حُسن برادرى، و شکر از فرو دستت با عطا و بخشش به او. (غرر الحکم)
چهار نوع شکر در این حدیث ذکر شده است، کسی که می‌خواهد شکرگزار خداوند باشد باید بتواند ثنای خداوند را بگوید " اَلحَمدُلِلّه ِالَّذی عَرَّفَنی نَفسَهُ وَ لَم یَترُکنی عُمیانَ القَلب " ستایش خدایى را سزاست که خود را به من شناساند و من‌را کوردل وامگذارد. یا در فرازی دیگر می‌فرمایند: " اَلْحَمْدُلِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ حَمْداً کثیراً طَیباً مُبارکاً فیهِ " ستایش خاص خدا پروردگار جهانیان ستایش براى خدا ستایش بسیار و پاک و مبارک.
در مورد شکر از بالادست را پیروی صادقانه می‌دانند و در مورد شکر از همتا که می‌تواند دوست، همکار و یا همسرت باشد با حُسن برادری است. و در آخر آن‌چه مورد نظر ماست شکر فرودست می‌باشد که باید عطا کنید.
امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: بخشش عامل دوستی و محبت است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: " مُـرُوَّتُـنا أَهْـلُ الْبَـیْتِ، أَلْعَفْوُ عَمَّنْ ظَلَمَنا وَ اِعطاءُ مَنْ حَرَمَنا " مروّت ما اهل بیت، گذشت از کسى است که به ما ظلم کرده و بخشش به کسى است که ما را محروم کرده است. (بحارالانوار جلد ۱۷)
شخصی نزد امام رضا علیه السلام رسید و گفت به من به اندازه جوانمردی‌تان بخشش و عنایت کنید. حضرت امتناع نمودند و فرمودند در توانم نیست. آن مرد عرضه داشت به اندازه مروت خود من به من عطا کنید. حضرت به او دویست دینار عطا نمود.
زائر باید در هنگام حاجت خواستن ادب را رعایت کند امام رضا علیه السلام را به مادرشان یا فرزندشان قسم ندهید حضرت همین‌‌طور به زوار خود عنایت می‌کنند. به امام رضا علیه السلام بگویید علاوه بر آن‌چه به ما عنایت می‌کنید، من‌را سائل خودتان نگهدارید و من در خانه شما بمانم. حضرت همیشه حاجات ما را عنایت فرموده‌اند. فقط بگویید می‌ترسیم از شما دور شویم، این از همه سخت‌تر است. چون خیلی از دوستان ما از اهل بیت علیهم السلام دور شده‌اند. این‌قدر مشغله پیدا می‌کنند که هیات و ایام فاطمیه از یادشان می‌رود. بعد می‌خواهد اظهار تواضع و محبت داشته باشد می‌گوید توفیق نیست! خب ماشین که داری و سالم است، پول بنزین هم که داری، دیگر چه بهانه‌ای داری؟ حواستان باشد اگر به هیات نیایید، با ماشین دیگری شما را به بهشت زهرا می‌برند. زندگی ارزش دل بستن ندارد قرآن می‌گوید که بعضی از همسران و فرزندانتان دشمن شما هستند مگر این‌که صالح باشد و این با تربیت صحیح و مال و حلال و زحمت اتفاق می‌افتد و آنگاه فرزندت در خانه خدا بندگی می‌کند. " یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ مِنْ أَزْواجِکُمْ وَ أَوْلادِکُمْ عَدُوًّا لَکُمْ " (سوره تغابن آیه ۱۴) 
امام باقر علیه السلام می‌فرمایند: " لا تُعطِی العَطِیَّهَ تَلَتَمِس أکثَرَ مِنها " چیزی عطا مکنید برای این‌که، در قبال آن مقدار بیشتری طلب کنید. (بحارالانوار جلد ۹)
بعضی‌ها برای پیش‌بردن کار و اهداف خودشان کمک می‌کنند. خدایا هر آن‌چه به ما عطا می‌کنید دل و ظرفیت خرج کردنش در راه خودت را هم به ما عطا بفرما. خدایا توفیق پرداخت، صدقه و خمس و زکات را به ما عنایت بفرما. زمانی‌که مرگ به سراغ انسان بیاید دیگر فرصت تمام می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید